O HAMA
Центар за културу, образовање и информисање „Градац“ из Рашке (ЦКОИ „Градац“) је установа културе општег типа на локалном нивоу, чији је оснивач Скупштина Општине Рашка. Под овим називом послује од 1992. и правни је наследник некадашњег Радничког универзитета који је пословао од 1963. године. Од самог почетка бави се библиотечком делатношћу (градска библиотека и два библиотечка огранка са око 60.000 књига).
Од 1996. године установа развија делатност културе у следећим сегментима:
- галерија (12 до 15 изложби годишње – слике, скулптуре, фотографије, карикатуре, графике… Значајна имена савременог српског сликарства излагала су у овој галерији, да поменемо Милорада Бату Михаиловића, Цветка Лаиновића, Тодора Стевановића, Радисава Тркуљу, Милицу Радовановић, Живорада Циглића, Обрада Јовановића, Ратка Вулановића, Мому Антоновића, Перицу Донкова…),
- издавачка делатност (књижевни часопис “Рашка” од 1996. године – први број објављен 1971. године; затим библиотека “Изабрана дела” у којој су објављени Слободан Ракитић, Милица Новковић, Тиодор Росић, Милисав Савић и Мирољуб Јоковић као и библиотека “Рашки напеви” у којој је објављено десет збирки поезије млађих песника, као и низ посебних издања из белетристике; годишње се објави десетак нових наслова),
- организација културних манифестација (општинска и окружна смотрa рецитатора, „Дани краљице Јелене“, „Рашке духовне свечаности“ које трају од 1993. године уз окупљање најзначајнијих уметника на плану књижевности, науке, филма, позоришта, сликарства и музике… уз доделу престижног признања “Стефан Првовенчани”: композитор Светислав Божић, сликар Милорад Бата Михаиловић, архитекта Предраг Ристић, књижевник Драгослав Михаиловић, филозоф Михајло Ђурић, режисер Емир Кустурица, писци Данко Поповић, Слободан Ракитић, Милисав Савић, композиторка Исидора Жебељан, режисер и сценариста Тимоти Џон Бајфорд, Душан Ковачевић, Петар Пеца Поповић, Мики Манојловић, Стефан Милошевић су само неки од добитника овог признања … ). У саставу ове манифестације од 2002. године постоји и међународна ликовна колонија „Академија Јелена Анжујска“. (фундус установе садржи преко 300 уметничких дела насталих на овој колонији). Од 2016. године Центар за културу „Градац“ организује манифестацију посвећену највећој српској хероини, Милунки Савић, под називом „Дани Милунке Савић“ и манифестацију „Музеји за 10“.
- промотивна (књижевне вечери, промоције књига), и
- приказивачка делатност (биоскоп, позоришна гостовања).
ВИЗИЈА
Друштвена установа општег типа посвећена прикупљању, промоцији и продукцији садржаја културе као и стварању културних навика најшире публике у општини Рашка.
Визија установе је да се наметне као место сусрета, промовисања и реализовања најразличитијих културних иницијатива и догађаја и да постане препознатљива по културним, образовним и уметничким програмима, како на локалном тако и на националном нивоу . Заштита и неговање културне баштине је још један сегмент који мора постати темељ очувања и развоја културног, али и националног идентитета.
МИСИЈА
Стварање услова који мотивишу грађане и уметнике да активно учествују у креирању атмосфере која афирмише локалне вредности у култури и ствара културни идентитет града као плод континуираног рада и збира појединачних и групних достигнућа, уз стално присуство националних и културних вредности и продукције са простора државе, али и иностранства у циљу повезивања и неговања разноврсности.
Мисија установе је, стога, да доприноси интелектуалном, друштвеном и општем развоју окружења кроз све облике креативног изражавања, да кроз сарадњу са другим културним установама и појединцима оствари пуни потенцијал индивидуалног и колективног, да унапреди, очува и учини доступним јавности (садашњим и будућим генерацијама) културна и уметничка добра, да подстиче њихово стварање и настанак како би допринели културном, али и визуелном идентитету нашег града.