CKGradac
CKGradac
Centar za kulturu Gradac Raška
7:00 - 15:00036/ 736 273Ибарска 6, 36350 Рашка
  • Почетна
  • Библиотека
  • Галерија
  • Издаваштво
  • Културне манифестације
    • Остали програми
  • Биоскоп
  • Спомен соба
  • Контакт
Menu back  
YouTubeFacebook

Културне манифестације

Актуелно

GUITAR ART WINTER FEST – 40 FINGERS
March 3, 2020
Koncert Kvartet Nemanja Nikolic
February 13, 2020
Guitar Art Winter Fest Kopaonik
January 12, 2020

Историјат

Дани краљице Јелене

Манифестација Дани краљице Јелене негује сећање на владарку и светитељку, краљицу Јелену Анжујску, али има и културно-историјски, традиционални карактер, на којој се у три дана њеног одржавања на оригиналан начин представља култура и традиција нашег краја кроз разне културне програме, старе игре и занате. Идеја водиља манифестације, која се одржава од 2006. године, је ,,промоција културно-историјских вредности које су вековима изграђиване“.

Манифестација се сваке године одржава у мају или јуну месецу. Културни догађаји попут ликовних изложби, филмских пројекција, предавања, промоција књига и дечијег програма одржавају се у Рашки, а централно збивање, у манастиру Градац, почиње литургијским окупљањем у чијем продужетку је музички, фолклорни и позоришни програм. Из године у годину, програм је све садржајнији. На манифестацији учествују познати уметници, писци, духовници, глумци, музичари, као и локална културно-уметничка друштва. Током овог занимљивог културног догађаја одржавају се рецитали, такмичења, витешке игре и представљају очувани обичаји, што привлачи бројне љубитеље уметности и културе.

Организатори манифестације: Туристичко спортска организација Рашка, Центар за културу „Градац“ и монаштво манастира Градац..

Дани Милунке Савић

Прва манифестација посвећена ратној хероини Балканских ратова и Првог светског рата под називом „Дани Милунке Савић“ одржана је 21. и 22. октобра 2016. године у Јошаничкој Бањи и родном селу Милунке Савић, Копривници а у организацији Центра за културу „Градац“ из Рашке.

Милунка Савић је рођена у селу Копривница, 7 км од Јошаничке Бање, на Видовдан 1890. године. У жељи да заштити свог млађег брата од мобилизације за време Балканских ратова, Милунка се пријавила као добровољац на име свог брата Милуна. Тако креће да исписује историју највеће хероине Балканских ратова и великог рата у савременој историји.

У Копривници је 2015. године обновљена њена родна кућа средствима Министарства културе и информисања а под надзором Завода за заштиту споменика културе из Краљева. Након обнове родне куће родила се и идеја да се покрене манифестација посвећена нашој највећој хероини. Центар за културу „Градац“ је уврстио у свој план и програм за 2016. годину организовање манифестације „Дани Милунке Савић“ са циљем да она постане традиционална. Центар збивања на овој манифестацији је Дом културе у Јошаничкој Бањи, мемориијални центар Милунка Савић у центру Јошаничке Бање и родна кућа Милунке Савић у селу Копривница.

Музеји Србије, десет дана од 10 до 10.

Центар за културу, образовање и информисање “Градац” (Галерија Центра за културу “Градац” Рашка) је од 2016, један је од учесника манифестације Музеји Србије, десет дана од 10 до 10.

Посетиоци ове манифестације имају прилику да виде богат и разноврстан културни програм. Наша Установа је за време трајања манифестације отворена за посетиоце свих 10 дана од 10 до 10, као што и сам назив манифестације каже.

Програм се сваке године завршава на дан обележавања Европске ноћи музеја, у којој се Рашка придружује осталим градовима-учесницима у највећој европској културној манифестацији!

Рашке духовне свечаности

Доживљавајући културу као најзначајнији атрибут живота, као сан о бољем и племенитијем свету, као могућност да се дух открије и материјализује кроз велика дела која уздижу и оплемењују људску егзистенцију, Рашке духовне свечаности су током година израсле у једну од најзначајнијих манифестација културе у Србији.

Прослављајући највећа достигнућа људског духа, манифестација је за 23 године изградила особен и препознатљив карактер и на више од 300 програма, окупила преко 1000 учесника и више од 50.000 посетилаца.

Од 2000. године на Рашким духовним свечаностима додељује се признање „Стефан Првовенчани“ за изузетан допринос српској култури, а од 2002, саставни део манифестације је и Међународна ликовна колонија „Академија Јелена Анжујска“.

Организатори манифестације су Центар за културу, образовање и информисање „Градац“ и Туристичка организација Рашка, а главни покровитељ Општина Рашка.

Сваког лета у Европи се одржава више од 4000 фестивала, у Србији преко 300 манифестација, али само једне су ДУХОВНЕ свечаности!

Линк ка сајту РДС

Општинска и окружна смотра рецитатора

Центар за културу, образовање и информисање “Градац” Рашка (до 1993. године – Раднички универзитет) активан је учесник у оквиру такмичарске манифестацији културе СМОТРА РЕЦИТАТОРА СРБИЈЕ под називом “Песниче народа мог”, која у континуитету траје од 1969. године, чиме се она с правом сврстава у ред најзначајнијих манифестација културно-уметничког стваралаштва аматера у Србији. Такмичење се спроводи на основу пропозиција које је утврдио Савез аматера Србије (на снази су пропозиције из 2001. године), који је и главни организатор манифестације. Завршна приредба ове манифестације до 1989. године одржавана је у Великој Плани, потом у Ужицу до 2002. а затим, до данас, у Ваљеву, у организацији тамошњег Центра за културу.

Завршној приредби претходе одељенске, школске, општинске и окружне смотре (некада и покрајинске).

Немогуће је утврдити годину у којој се Рашка прикључила овој манифестацији, али, бар по писању локалног листа за друштвено-политичка питања  “Рашка”, који је излазио од 1974. до 1995. године, може се закључити – од самих почетака, јер се већ у првој години излажења објављује извештај са Смотре у Рашки, а потом и у наредним годинама.

“Рашка” у броју 184 од 29. априла 1992. пише: “Осамнаести пут за редом, Рашка је (тачније Раднички универзитет и Дом ЈНА у Рашки) била домаћин Регионалне смотре рецитатора”, што упућује на чињеницу да је наша установа дуго присутна у организацији Смотре рецитатора. Крајем осамдесетих и почетком деведесетих, Раднички универзитет, односно Центар за културу са великим успехом у потпуности преузима организацију како Општинске тако и Смотре рецитатора Рашког округа (Тутин, Нови Пазар, Врњачка Бања, Краљево и Рашка).

На општинској смотри (почетком априла) учествује до 34 рецитатора млађег (ученици нижих разреда основних школа), средњег (ученици виших разреда основних школа) и старијег (средњошколци) узраста.

На Смотри рецитатора Рашког округа (у другој половини априла) учествује до 50 рецитатора из општина Рашког округа (по десет из Тутина, Новог Пазара, Врњачке Бање, Краљева и Рашке).

Рецитатори из наше општине спадају у успешније на подручју Рашког округа. Веома често изборе право да учествују на завршној Смотри. На последњој одржаној Окружној смотри (26. априла 2017) двоје рецитатора из Рашке: Милица Павловић (ОШ “Рашка”) у средњем и Лазар Поповић (Гимназија) у старијем узрасту пласирали су се за Републичку смотру у Ваљеву, 19. маја 2017. године.

Контакт
Адреса: Ибарска 6, 36350 Рашка
Телефон: 036/ 736 273
Email:
Радно време: 7:00 – 15:00

Find us on:

FacebookYouTubeMail
Актуелности
  • GUITAR ART WINTER FEST – 40 FINGERS
    March 3, 2020
  • Koncert Kvartet Nemanja Nikolic
    February 13, 2020
  • Guitar Art Winter Fest Kopaonik
    January 12, 2020
CKGradac
© 2017 Сва права задржава Центар за културу Градац